Loading...

Opieka paliatywna na obszarach wiejskich - 2022-10-18

W maju br. odbyła się konferencja Rzecznika Praw Obywatelskich i Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza, gdzie w szerokim gronie specjalistów, praktyków i przedstawicieli instytucji publicznych dyskutowano nad stanem opieki paliatywnej na obszarach wiejskich. Wśród licznych problemów i postulatów ich rozwiązania znalazły się m.in. wypracowanie nowego modelu hospicjum na terenach wiejskich, wzrost dofinansowania domowej opieki hospicyjnej, zwiększenie stawek za tzw. osobodzień, rozszerzenie programu onkologicznego na fazy po zakończeniu leczenia, większe wsparcie dla wolontariuszy, zwiększenie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna osoby starszej, itd.

Dzięki uprzejmości Fundacji przekazujemy teraz Państwu w załączeniu podsumowanie wystąpień z w/w Konferencji oraz zwracamy się z prośbą o rozpropagowanie zamieszczonych informacji aby przybliżyć dla jak najszerszego grona osób wciąż bieżącą kwestię wykluczenia osób starszych z różnych aspektów życia. Chcemy nie tylko nagłośnić ten problem ale też zakomunikować gdzie można się udać w celu otrzymania stosownego wsparcia.

Fundacja Proroka Eliasza od 11 lat prowadzi Domowe Hospicjum na wiejskich terenach Podlasia. W lipcu br. otworzyła także Hospicjum Stacjonarne w Makówce, gdzie całodobowo personel medyczny opiekuje się nieuleczalnie chorymi pacjentami u kresu życia. Hospicjum w chwili obecnej podejmuje starania, aby móc niebawem uruchomić kolejne skrzydła budynku i móc przyjąć więcej podopiecznych. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy jeszcze o tym słyszał dlatego zachęcamy do kontaktu pod niżej wymienionymi adresami, gdzie osoby potrzebujące i ich rodziny mogą się udać i w razie potrzeby liczyć na wsparcie.

Biuro Fundacji i siedziba Hospicjum Domowego
Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza
ul. Szkolna 20,
16-050 Michałowo
tel./fax 85 663 37 34, kom. 511 878 881
Biuro fundacji czynne: od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16.00
e-mail: biuro@hospicjumeliasz.pl

Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny
Hospicjum stacjonarne
Makówka 81
17-210 Narew
tel. kom. 797 090 854
e-mail: stacjonarne@hospicjumeliasz.pl