Loading...

Relacja z VII Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych - 2023-08-04

W dniach 16-18.06.2023r. w Serocku odbyły się VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne. Miały one przyjemność gościć lekarzy dentystów z całego kraju, a wykładowcami byli jak zwykle wybitni specjaliści z wielu dziedzin stomatologii oraz przedstawiciele uczelni medycznych i towarzystw naukowych. Jak co roku, była to bogata i różnorodna konferencja, z potężną dawką wiedzy teoretycznej i praktycznej, skumulowana na 9 sesjach i 40 wykładach. Oprócz tematów czysto zawodowych, przekazanych w sposób bardzo przejrzysty, uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wykładów na temat prowadzenia praktyk stomatologicznych, oferty ubezpieczeń oraz mogli zapoznać się z socjalnymi i prawnymi zagadnieniami związanymi z udzielaniem świadczeń zdrowotnych przez lekarza stomatologa. Doszła do tego integracja środowiska lekarskiego, która sprzyjała wymianie doświadczeń i omówieniu najbardziej skomplikowanych przypadków klinicznych z uczestnikami spotkania.

W czasie tego wielkiego i cieszącego się dużą popularnością wydarzenia w świecie stomatologii, odbyło się też posiedzenie Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej, którą poprowadził wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Paweł Barucha. W tym roku Komisję Stomatologiczną Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku, reprezentowało dość liczne grono stomatologów: Jolanta Szczurko, Lucyna Mierzyńska-Ładny, Karolina Mierzyńska, Jolanta Gierejko i Jerzy Gryko. Posiedzenie to było otwarte i cieszyło się dużym zainteresowaniem. Oprócz organizatorów konferencji i członków wielu komisji stomatologicznych z całego kraju, byli też dentyści z różnych zakątków Polski. Wszyscy mieli sposobność zapoznać się z aktualnymi problemami w stomatologii. Prowadzono żywiołową dyskusję m.in. o okrojonej liczbie rezydentur i utrudnionym dostępie do specjalizacji. Poszczególne zespoły z różnych komisji stomatologicznych, wytypowane do pracy i zajmujące się wieloma zagadnieniami, zdały sprawozdanie ze swojej działalności. Omówiono finansowanie świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych.
Jako przedstawiciele naszej Komisji Stomatologicznej, mieliśmy okazję zapoznać się z rezultatami aktualnie prowadzonych rozmów z NFZ, Ministerstwem Zdrowia i innymi instytucjami państwowymi, od których zależne jest istnienie stomatologii w naszym kraju. Wysłuchaliśmy omówienia zagadnień m. in. na temat poprawy finansowania świadczeń medycznych przez NFZ, stopnia przygotowań AOTMIT do wprowadzenia pakietów z protetyki i wyceny świadczeń stomatologicznych udzielanych pacjentom ze środków publicznych, zatwierdzenia przez Sejm ustawy o innych zawodach medycznych, konieczności ustawicznego kształcenia się personelu średniego w stomatologii (technicy dentystyczni, asystentki stomatologiczne, higienistki stomatologiczne), rozszerzenia miejsc specjalizacyjnych, propozycji odstąpienia od określania stopnia refundacji poszczególnych leków przez lekarzy. Zespół ds. działalności leczniczej zdał relację ze stopnia zaawansowania prowadzonych prac nad uznaniem specjalnego dodatku szkodliwego w trudnych warunkach pracy stomatologów.Wspomniano o konieczności centralnej archiwizacji po zamknięciu praktyki lekarza stomatologa. Padła też propozycja wykorzystania Dentobusów w okresie wojny w Ukrainie.

Podsumowując: VII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne zostały uznane za udane. Organizatorzy, jak co roku, starali się podnieść poziom merytoryczny konferencji i ją uatrakcyjnić tak, by każdy dentysta znalazł w niej coś dla siebie.

Sekretarz Komisji Stomatologicznej
Jolanta Gierejko