Loading...

Żegnamy dr Stanisława Sierko - 2022-12-05

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 3 grudnia 2022 roku w wieku 90 lat zmarł dr n. med. Stanisław Sierko, wybitny człowiek o wielu talentach, lekarz, malarz, rzeźbiarz. Doktor Sierko był członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa. Współpracował również z Komisją Kultury Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku. Miał na koncie wiele wystaw indywidualnych, uczestniczył w ekspozycjach zbiorowych w Białymstoku, Polsce i zagranicą. W maju 2022 r. w renomowanej białostockiej Galerii im. Sleńdzińskich odbyła się szczególna i obszerna wystawa dorobku Stanisława Sierko, w której obok jego prac zaprezentowała swoje obrazy również córka lekarza. Z kolei w lipcu mieliśmy przyjemność gościć doktora w tut. Klubie Lekarza podczas wernisażu jego wystawy Malarskie Wszechświaty. W wydanym z tej okazji albumie tak przedstawialiśmy wtedy jego sylwetkę:

Stanisław Sierko urodził się 27 kwietnia 1932 r. w Ogrodniczkach. Był znanym białostockim lekarzem, specjalistą chirurgiem. Za sprawą wielu dekad działalności medycznej oraz dzięki swojej oryginalnej twórczości, pozostaje rozpoznawalny zarówno jako znakomity specjalista chirurgii, jak i artysta malarz z imponującym dorobkiem. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Barszczewie, a następnie gimnazjum oraz Liceum nr 1 w Białymstoku złożył egzaminy maturalne (1951), po czym podjął studia lekarskie w Akademii Medycznej w Białymstoku. W 1957 r. otrzymał dyplom lekarza i został zatrudniony w oddziale chirurgicznym, uzyskując kolejne stopnie specjalizacji, a także stopień naukowy doktora medycyny, co stanowiło konsekwencję jego zainteresowań badawczych i ambicji naukowych. Miał w dorobku liczne prace naukowe i publikacje, przede wszystkim z zakresu chirurgii. W zawodzie chirurga przepracował nieprzerwanie 60 lat, w międzyczasie przebywając z powodów zawodowych zagranicą (m. in. roczny pobyt w Anglii oraz ważny 5-letni okres, w którym pełnił funkcję dyrektora Polskiego Zespołu Medycznego szpitala w Zliten w Libii).

Od najmłodszych lat z przyjemnością, znawstwem i pasją zajmował się rysunkiem, a w kolejnych okresach życia również malarstwem. Artysta posługiwał się przede wszystkim pastelami, suchym pastelem, akwarelą ale nie stronił od oleju i innych technik malarskich. Zafascynowany przyrodą w szerokim rozumieniu tego słowa, w swoich pracach dokumentował wnikliwie i z kunsztem kształty, barwowe niuanse i tony pejzażu, ulotne szczegóły krajobrazu, elementy fauny, flory, nieba, ziemi… Większość początkowych prac ilustrowała osobliwy charakter rodzimego podlaskiego pejzażu, rejestrując nieuchwytne, albo nawet niedoceniane piękno. Znaczna część dorobku pochodzi również z okresu pobytu w Libii lub stanowi reminiscencję egzotycznych, przepełnionych światłem pejzaży i architektury libijskiej. W pastelowych pejzażach uderzająca jest swoboda i sprawność warsztatowa odzwierciedlająca talent tego twórcy. Od wielu lat można zaobserwować pewną ewolucję w tematyce i przestrzeni malarskiej Stanisława Sierko, skłaniającą się w kierunku świata abstrakcji, mikroświatów i alegorii. Dlatego znaczna część jego nowszych obrazów, mimo że inspirowana naturą, nie zawiera wyraźnych odniesień do rzeczywistości, jest z pogranicza abstrakcji, pozwalając na dość dowolną interpretację. Te serie obrazów m. in. demonstrujących piękno i niezmierzony ogrom kosmosu, są metaforyczne i niejednoznaczne, z jednej strony przypominając seans w planetarium i teleskopowe obrazy nieba, z drugiej zaś strony odzwierciedlając metafizykę i bezradność człowieka wobec tajemnicy czasoprzestrzeni. Z kolei inne dzieła, stanowiące również cykl oparty na jednym osiowym wątku, pokazują piękno i specyfikę mikroświata. Niezależnie od treści i tematu, cała twórczość tego lekarza-malarza ma oryginalny charakter, pozwalając na rozpoznawalność i identyfikację dzieła z autorem.

prof. Jerzy Konstantynowicz

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku składa najszczersze kondolencje rodzinie i wszystkim przyjaciołom zmarłego.