Loading...

Apel Prezydium ORL do Dyrektora Podlaskiego Oddz. Wojewódzkiego NFZ - 2020-04-20

APEL

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku

z dnia 8 kwietnia 2020 r.

do Dyrektora Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia

 

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku apeluje o umożliwienie wykonywania testów na obecność SARS-CoV-2 na koszt Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia dla zespołów stomatologicznych (rejestratorki, asystentki, higienistki, technicy dentystyczni oraz lekarze dentyści) zgodnie z zarządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia 51/2020/DSOZ z dnia 4 kwietnia 2020 r., w związku z ogłoszonym stanem epidemii, wyjątkową dynamiką rozprzestrzeniania się zakażenia wirusem i zachorowalnością na COVID-19  oraz szczególnym narażeniem rozprzestrzeniania się zakażeń przenoszonych drogą kropelkową, jaki charakteryzuje zabiegi stomatologiczne.

W imieniu środowiska stomatologicznego czujemy się w obowiązku zwrócić uwagę, że zawód lekarza dentysty jest w najwyższym stopniu narażony na zakażenia roznoszone drogą kropelkową. 90% świadczeń stomatologicznych odbywa się z użyciem narzędzi tworzących aerozol wody i cząsteczek śliny. Pracujemy w bezpośrednim kontakcie z górnymi drogami oddechowymi pacjenta, a wirus SARS-CoV-2 po powstaniu aerozolu utrzymuje się w pomieszczeniu zabiegowym, nawet przez kilka godzin. Niezależnie od ochrony osobistej lekarza i personelu pomocniczego i niezależnie od typowego zagrożenia, jakie stwarza poczekalnia placówki ambulatoryjnej, zagrożenie dla personelu i kolejnego przyjmowanego pacjenta zakażeniem drogą kropelkową jest zatem dużo większe, niż w poradniach innych specjalności.

Z oczywistych względów, dbając o bezpieczeństwo pacjentów, ich rodzin oraz personelu medycznego, jako przedstawiciele zawodu zaufania publicznego powinniśmy  mieć możliwość wykonania testów.

                                Prezes
Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku
              dr n. med. Henryk Grzesiak

Pdf iconapel w wersji oryginalnej