Loading...

Gonimy Zachód - 2024-12-30

Małgorzata Maria Topolska

Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Białymstoku.

Autorka cyklu felietonistycznego Z kącika Rzecznika…

Gonimy Zachód

Koniec roku skłania do podsumowań, a trzeba przyznać, że w 2024 pobiliśmy dwa rekordy. Jeden, z którego się cieszę – 178 zakończonych spraw. Drugi, z którego się nie cieszę, to liczba nowych skarg – 122 (w poprzednich latach średnia ich liczba wynosiła ok. 80-85), wzrost o ok. 50%. Procedowano w ciągu 2024r. 256 skarg, więcej niż było dni roboczych. Robi wrażenie 😉

Większość skarg jest pisana osobiście przez niezadowolonych pacjentów, ale znamiennie częstsze jest obecnie korzystanie przy ich pisaniu z profesjonalnych mecenasów, adwokatów czy radców prawnych. Sprawdza się stwierdzenie, że w krajach zachodnich prawnicy przejęli władzę, także nad lekarzami. I oceniając obecną kadencję, muszę przyznać, że gonimy Zachód.

Zespół OROZ jest przygotowany na wszelkie wyzwania, także te prawnicze, szkoli się w zakresie procedur rozpatrywania spraw, w umiejętności przesłuchań, w znajomości przepisów obowiązujących nas jako lekarzy i rzeczników. Dzięki pomysłowi mojego poprzednika dr. n. med. R. Knasia, który wprowadził w życie coroczne szkolenia OROZ i OSL, w 2025r. odbędzie się już X konferencja szkoleniowa. Serdecznie zapraszam do udziału chętnych do pracy w zespole OROZ i OSL. W 2024 roku mieliśmy zaszczyt gościć 41 naszych członków i 30 zastępców rzecznika i/lub członków sądów lekarskich z innych Izb – reprezentowani byli koledzy z Warszawy, Gdańska, Koszalina, Torunia, Bydgoszczy, Płocka, Częstochowy oraz Izby Wojskowej. Chcę przy tym dodać, że każda Izba opłaca koszty za swoich uczestników. My jako organizatorzy, z budżetu OIL pokrywamy koszty wykładowców, wynajęcia sali oraz koszty uczestnictwa członków naszej Izby. Zachowujemy umiar w wydawaniu składkowych pieniędzy, koszt ubiegłorocznego szkolenia to 10747zł. Możemy stanowić wzór dla wszystkich innych struktur OIL, ale chyba taka jest rola Rzecznika i Sądu 🙂 Oczywiście my także uczestniczymy w szkoleniach, w tym organizowanych przez NIL, Naczelnego Rzecznika i przewodniczącego Naczelnego Sądu Lekarskiego. Na ostatnim szkoleniu m.in. przedstawiono nam zasady odpowiedzialności zawodowej funkcjonujące w systemie brytyjskim, i uwierzcie, tam się nikt z lekarzem nie certoli, kary są niezmiernie surowe. Czy OROZ i OSL będą w tym zakresie gonić Zachód, nie wiem. Na pewno sądy cywilne w sprawach o odszkodowania to i owszem. Ostatnio opublikowane zasądzone kwoty dla pacjentów stomatologicznych robią wrażenie liczbą zer. Całe szczęście, że w złotówkach a nie w euro.

Dotychczas pisałam o sprawach, którymi zajmuje się Rzecznik, ale dziś mam ochotę na napisanie czym się nie chce zajmować, mimo tego, że wykroczenia przeciwko zapisom KEL podlegają jurysdykcji OROZ. I tą drogą pragnę wszystkim przypomnieć, że od 01.01.2025 roku wchodzi w życie nowy Kodeks Etyki Lekarskiej, warto się zapoznać. Art. 1 KEL zawiera zapis:

  1. Zasady etyki lekarskiej wynikają z ogólnych norm etycznych.
  2. Zobowiązują one lekarza do przestrzegania praw człowieka i dbanie o godność zawodu lekarskiego.
  3. Naruszeniem godności zawodu jest postępowanie lekarza, które podważa zaufanie do zawodu.

Dyskusje nad zmianami KEL były burzliwe, także burzliwe są dyskusje nad postępowaniem dyscyplinarnym w sprawach niemedycznych. (vide pkt 3). Dołączam do grona tych, którzy nie zgadzają z prowadzeniem postępowania względem lekarzy za czyny niezwiązane ściśle z wykonywaniem zawodu. I nie mam tu na myśli postępowań w stosunku do lekarzy, którzy długotrwale nie płacili składek na Izbę. Kto nie płaci, nie może wykonywać zawodu, tak jest w innych samorządach i … na Zachodzie. A i jeszcze, kto nie dopełnia obowiązku kształcenia, ten też nie może wykonywać zawodu oczywiście też na Zachodzie. Gonimy?