Loading...

GRECJA – spotkanie autorskie z dr Samusikiem w dniu 13.01.2023 - 2023-01-10

Komisja Kultury ORL w Białymstoku zaprasza na promocję książki doktora Jerzego Samusika „GRECJA”.

Spotkanie z autorem odbędzie się w piątek 13 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku, ul. Świętojańska 7.

Wstęp wolny

„Do pełnego obrazu Grecji niezbędny jest obraz wysp. Z samolotu widać, jak wyłaniają się z morza. Mają postrzępione brzegi i płowy kolor, niby skóra lwa rzucona na fale. Ujrzane z pokładu łodzi mają twarz ludzką: domy o płaskich dachach, pokryte wapnem, kręte uliczki, rybackie kutry, krzątanina ludzi przy wydobywanej z wody sieci….”

Tak pisał Zbigniew Herbert, wędrując z wyspy na wyspę po Morzu Egejskim. Myśmy też chcieli poznać życie wyspiarzy, docierając do nich na pokładzie jachtu i zaczynając spotkanie z nimi na nabrzeżach przystani rybackich czy w portowych tawernach. Nie zapominaliśmy też o kulturze antycznej i staraliśmy się dotrzeć do jej przetrwałych śladów na piętnastu odwiedzonych przez nas wyspach. Są one przedstawione w tej książce i dzięki temu czytelnikom, planującym spędzenie urlopu na jakiejś wyspie Morza Egejskiego, ułatwiamy wybranie takiej, która najbardziej ich zaciekawi.

Jerzy Samusik

O autorze

Jerzy Samusik, doktor nauk medycznych, absolwent białostockiej Akademii Medycznej i warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, wieloletni ordynator Oddziału Rehabilitacji Wojewódzkiego Szpitala w Białymstoku, obecnie wykładowca w białostockiej Wyższej Szkole Medycznej.

Kiedy paranie się wyłącznie medycyną przestało mu wystarczać, począł podróżować. Przejechał samochodem przez Saharę, w Wielkich Himalajach przeszedł pieszo 1300 km, w poszukiwaniu Pigmejów przemierzał dżungle Kamerunu, fotografował zwierzęta na Madagaskarze, nad jeziorem Czad i w rezerwatach Nigerii, jeepem dotarł w głąb Tybetu, łowił ryby w norweskich fiordach, na Labradorze i u wybrzeży Spitsbergenu, nurkował w Morzu Śródziemnym i Karaibskim, w Zatoce Meksykańskiej i Bengalskiej, wędrował ścieżkami Inków w Peru i Chile, wielokrotnie żeglował po Morzu Egejskim. Wszystkie te podróże opisał w dziesiątkach reportaży drukowanych w czasopismach popularno-naukowych i krajoznawczych oraz w kilkunastu książkach, takich jak Obrazki z Libii, Trypoliskie ABC, Podróż do Nordkapp, W cieniu Czomolungmy, Przez piaski i dżungle, Na himalajskich szlakach, Z plecakiem przez Indie. Od 2010 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz Unii Polskich Pisarzy Lekarzy.