Loading...

Informacja MZ dot. produktów leczniczych zawierających substancję czynną Hydrochlorochinum - 2021-10-06

Szanowni Państwo,

W związku z wpływającymi zapytaniami dotyczącymi dostępności produktów leczniczych zawierających substancję czynną Hydrochlorochinum, uprzejmie informuję, że na terenie Polski dopuszczone do obrotu są dwa produkty lecznicze z tą substancją czynną: Hydroxychloroquine sulfate Accord oraz Hydroxychloroquine sulfate Edest,
niemniej od czasu zarejestrowania tych produktów żaden z producentów nie wprowadził ich do obrotu na rynku polskim. Wobec powyższego Minister Zdrowia wydaje zgody na dopuszczenie do obrotu leków z substancją czynną Hydroxychlorochinum w ramach tzw. importu interwencyjnego, co oznacza, że leki te są sprowadzane z różnych kierunków geograficznych w zależności od tego na jakich rynkach są dostępne.

Obecnie została sprowadzona do Polski duża liczba leku o nazwie handlowej: Fenle, tabletki powlekane a 100 mg, wytwórca: SPH Zhongxi Pharmaceutical Co. Ltd. (opakowanie jednostkowe zawiera 14 tabletek). Lek ten jest dostępny w wielu hurtowniach farmaceutycznych.

Wskazany produkt można wydać pacjentowi w aptece ogólnodostępnej na podstawie recepty lekarskiej. W związku z powyższym, zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie do lekarzy informacji o możliwości wystawienia recept na produkt leczniczy Fenle. Jednocześnie informuję, że pacjent ma możliwości złożenia wniosku o wydanie zgody na refundację produktu sprowadzanego z zagranicy.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia w komunikacie: IMPORT DOCELOWY Sprowadź z zagranicy produkty lecznicze lub środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego w części dedykowanej refundacji tzw. importu docelowego.

Z poważaniem
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Maciej Miłkowski
Podsekretarz Stanu