Loading...

Jak zapisać się na szczepienie na COVID-19? Instrukcja - 2021-01-07

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 15 stycznia 2021 r. ruszy rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla wszystkich Polaków. Procedura ma być prosta i bezpieczna. Co trzeba zrobić, żeby za pisać się na szczepienie?

1.Jak się zapisać na szczepienie?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko SARS-CoV-2 ruszy prawdopodobnie 15 stycznia tego roku.

Zapisać się na szczepienie możemy:

  • bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego,
  • w punktach szczepień,
  • zadzwonić na specjalnie uruchomioną infolinię Narodowego Programu Szczepień (989 lub 22 62 62 989);
  • przez Internetowe Konto Pacjenta.

Po zarejestrowaniu się na szczepienie pacjent otrzyma e-skierowanie. Sam proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji.

Co ważne, podczas umawiania się na szczepienie nie trzeba posiadać numeru e-skierowania. Wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. System automatycznie zweryfikuje ważność e-skierowania.

2. Pacjent umawiany od razu na dwie wizyty

Pacjent po dokonaniu rezerwacji otrzyma SMS o terminie i miejscu szczepienia. Zostanie wysłanie także przypomnienie o szczepieniu na dzień przed planowaną wizytą. Warto wiedzieć, że pacjent od razu umawia się na dwie wizyty, w celu przyjęcia pierwszej i drugiej dawki szczepionki. O dacie drugiego terminu przyjęcia szczepionki także za pośrednictwem SMS-a poinformuje placówka, w której wykonywane będzie szczepienie.

Pacjent otrzyma zaświadczenie o szczepieniu, a informacja o przyjętej szczepionce zostanie umieszczona w e-karcie szczepień.

3. Gdzie wykonuje się szczepienia?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, szczepienia będą realizowane m.in. w:

  • placówkach podstawowej opieki zdrowotnej,
  • innych stacjonarnych placówkach medycznych,
  • mobilnych zespołach szczepiących,
  • centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Resort Zdrowia dodaje, że punkt szczepień przeciw COVID-19 powinien zostać otworzony w każdej gminie.

Lista placówek, które będą wykonywały szczepienia w ramach narodowego programu szczepień, ma zostać opublikowana na stronach gov.pl po zakończeniu naboru, który został przedłużony do 14 stycznia.

4. Proces szczepienia

Pacjent, po zgłoszeniu się do wyznaczonego punktu szczepień, zostanie zbadany przez lekarza. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat stanu jego zdrowia. Pacjent wypełni też ankietę. Szczegóły badania zostaną wpisane do dokumentacji medycznej. Jeśli lekarz uzna, że nie ma żadnych przeciwwskazań, to pacjent zostanie zaszczepiony.