Loading...

Konferencja z cyklu „Lekarz jako autor i bohater literacki – Kobiety i medycyna” - 2023-08-03

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do zgłaszania referatów na konferencję „Lekarz jako autor i bohater literacki 5: Kobiety i medycyna”, która odbędzie się we Wrocławiu w dniach 20–21 listopada 2024 roku. Sądzimy, iż jej temat zainteresuje badaczy dziejów medycyny i różnych tekstów kultury. Do udziału w konferencji zapraszamy lekarki i lekarzy, historyków medycyny, literaturoznawców, filmoznawców, historyków sztuki i przedstawicieli innych dyscyplin, którzy zechcą przedstawić wyniki swoich badań dotyczących wkładu lekarek, pielęgniarek, położnych, ratowniczek, sanitariuszek i reprezentantek innych zawodów medycznych w rozwój medycyny światowej.

Przedmiotem badań mogą być materiały archiwalne, zapiski autobiograficzne, listy i inne dokumenty osobiste, a także literackie, filmowe czy malarskie kreacje postaci lekarek, pielęgniarek, sanitariuszek i przedstawicielek innych zawodów medycznych.

Wzorem naszych poprzednich spotkań chcielibyśmy wydać recenzowany tom przedkonferencyjny i wręczyć egzemplarze autorskie podczas konferencji. Prosimy o nadsyłanie tekstów do końca kwietnia 2024 r. Podczas konferencji jej uczestnicy wygłoszą skrócone wersje swoich rozdziałów zamieszczonych w monografii zbiorowej. Referenci, którzy zechcą zamieścić w niej swoje teksty, proszeni są o partycypowanie w kosztach jego wydania (500 PLN). Tom ukaże się w jednym z wydawnictw z listy ministerialnej. Czekamy na Państwa zgłoszenia (formularz w załączeniu).

Organizatorzy

  • Ośrodek Pamięci i Dokumentacji Historycznej Dolnośląskiej Izby Lekarskiej
  • Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
  • Katedra Nauk Społecznych i Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Komisja Kształcenia Dolnośląskiej Izby Lekarskiej
  • Komisja Historyczna Wojskowej Izby Lekarskiej
  • Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Katedra Historii Medycyny – Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
  • Instytut Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Polskie Towarzystwo Pielęgniarek i Położnych Neonatologicznych

Kontakt
Edward Białek