Loading...

Ostatnie pożegnanie dr Wacława Bodnara - 2022-06-09

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 7 czerwca 2022 r. w wieku 91 lat zmarł dr Wacław Bodnar – lekarz, malarz, rzeźbiarz. Doktor Bodnar był bardzo mocno związany twórczo i emocjonalnie z naszym regionem. Jeszcze nie tak dawno na łamach Biuletynu OIL (nr 5-134) gratulowaliśmy mu okrągłego jubileuszu 90-tych urodzin oraz promowaliśmy jego ostatnią książkę: “Moja Białowieża w fotografii i w sercu”. Doktor aktywnie współpracował z Komisją Kultury Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku i uczestniczył w organizowanych wystawach malarskich i rzeźbiarskich, również jako autor licznych dzieł. W marcu bieżącego roku w siedzibie OIL odbył się wernisaż wystawy jego twórczości.

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku składa najszczersze kondolencje rodzinie i wszystkim przyjaciołom zmarłego.

Wystawienie ciała nastąpi dnia 13 czerwca w godz. 9:00-13:45 w Domu Pogrzebowym Gąsowski Białystok przy ul. Sybiraków 2.

Msza Święta odprawiona zostanie dnia 13 czerwca o godz. 14:00 w kościele p.w. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2. Pochowanie urny nastąpi na cmentarzu we Włocławku.

 

Wacław Bodnar urodził się w 28 września 1930 r. w Białowieży, gdzie po I wojnie światowej zamieszkała jego rodzina pochodząca z Łuczyńca Podolskiego pod Mohylowem na Ukrainie. Był Absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku z 1960 roku. Przez dwa lata pracował w Ośrodku Zdrowia w Janowszczyźnie (pow. Sokólski), a następnie w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku; w tym czasie odbył służbę wojskową. Od 1972 roku pracował w różnych przychodniach Białegostoku, był też lekarzem orzecznikiem. W 1996 roku przeszedł na emeryturę.

Początki twórczości artystycznej doktora Bodnara można było zaobserwować już latach w 70-tych. Do pierwszej ekspozycji doszło w roku 1975 r. w ramach działalności kulturowej klubu Państwowego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Z czasem, wraz ze stopniowym wzbogacaniem kolekcji, sylwetką doktora zainteresowało się Białostockie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Interesował się od zawsze sztuką antyczną, oprócz głównego nurtu działalności, jakim jest rzeźba, z zamiłowania był również malarzem. Brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą (m.in. w Chersonie w 1993, w Odessie w 1994, Paryżu i Budapeszcie). We własnej kolekcji posiadał około 2000 rzeźb. Portretem zaczął zajmować się w latach 70. i 80. W 2021 r. na trwałe zapisał się na kartach działalności kulturowej tut. Izby przy okazji publikacji albumu “Twórczość malarska lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku.”