Razem przeciw przemocy wobec pracowników ochrony zdrowia - 2025-05-15
Naczelna Izba Lekarska wraz z okręgowymi izbami lekarskimi i w porozumieniu z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy oraz Krajową Izbą Ratowników Medycznych, Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych przygotowała plakat informacyjny dotyczący odpowiedzialności prawnej za naruszanie dóbr i użycie przemocy wobec lekarza, pielęgniarki, ratownika medycznego i farmaceuty.
Chcemy, by informacja o konsekwencjach napaści na medyków znalazła się w każdym podmiocie wykonującym działalność leczniczą, dlatego proszę o możliwe jak najszersze rozpowszechnianie przygotowanego przez nas plakatu. Nasza kampania informacyjna to jeden z wielu elementów działań samorządu lekarskiego na rzecz bezpieczeństwa wszystkich pracowników ochrony zdrowia – zaznacza prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.
Zgodnie z polskim prawem lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny udzielający świadczeń zdrowotnych czy farmaceuta wykonujący czynności przewidziane we właściwym tym zawodom ustawach i kodeksie karnym korzystają z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
APEL Nr 2/25/IX
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 9 maja 2025 r.
do władz publicznych o podjęcie działań w celu powstrzymania hejtu i każdej formy przemocy wobec środowiska lekarskiego
Naczelna Rada Lekarska apeluje o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do powstrzymania hejtu, mowy nienawiści oraz wszelkich innych form przemocy wobec osób wykonujących zawód lekarza i lekarza dentysty oraz inne zawody medyczne.
Samorząd lekarski z niepokojem obserwuje, że wobec przedstawicieli środowiska lekarskiego z coraz większym nasileniem występuje hejt w internecie, mediach społecznościowych, środkach komunikacji elektronicznej, a nawet w mediach tradycyjnych. Lekarze coraz częściej stają się celem ataków polegających na kierowaniu wobec nich słów pełnych nienawiści, pogardy czy określeń znieważających związanych z faktem, że wykonują taki, a nie inny zawód lub udzielają świadczeń określonego rodzaju, stosują w swojej praktyce lekarskiej określone produkty lecznicze lub propagują ich stosowanie przez pacjentów (przykładem są szczepienia ochronne). Zazwyczaj aktywność osób hejtujących nasila się w sytuacjach nagłaśniania przez media zdarzeń w systemie ochronie zdrowia, które budzą kontrowersje albo dotyczą nieprawidłowości w procesie opieki nad pacjentem, w sytuacji gdy sprawa nie została jeszcze oceniona merytorycznie przez uprawnione do tego organy sądowe. Bardzo często są to informacje powierzchowne, upraszczane, jednostronne lub nadinterpretowane w sposób krzywdzący dla środowiska lekarskiego.
Każde takie działanie wymierzone w konkretnego lekarza czy całe środowisko lekarskie to forma cyberprzemocy, która może mieć poważne konsekwencje psychiczne dla osób, do których jest kierowana.
Samorząd lekarski z przykrością odnotowuje, że próg pobłażliwości i tolerancji dla takich zachowań wśród organów władzy publicznej i w organach powołanych do zwalczania przestępczości podwyższył się do niebezpiecznych granic. Jeśli zgłaszane incydenty nie spotykają się ze stanowczą reakcją, to rodzi się poczucie bezkarności u sprawców tego typu zachowań. Bierność Państwa stanowi zachętę do dalszej eskalacji. Brak skutecznej reakcji odpowiednich władz i instytucji jest równoznaczny z przyjęciem współodpowiedzialności za ich tragiczne skutki.
Dzisiaj środowisko lekarskie nie ma poczucia, że Państwo dba o bezpieczeństwo lekarzy i chroni nas odpowiednio podczas wykonywania zawodu.
Naczelna Rada Lekarska uważa, że należy koniecznie podjąć skuteczne działania mające na celu przeciwdziałanie hejtowi i przemocy wobec lekarzy, wśród nich stworzenie nowych norm prawnych chroniących pracę lekarza i jego godność, ale także nakazanie stanowczego egzekwowania istniejących przepisów dotyczących ochrony dóbr osobistych lekarzy, ich nietykalności osobistej, uznania przestępstw przeciwko lekarzom jako zamachu na szczególnie ważny interes społeczny.