Loading...

Relacja z konferencji naukowej w Bergamo - 2022-06-07

W dniu 20 maja 2022 r. w Bergamo odbyła się konferencja naukowa „System opieki zdrowotnej we Włoszech w dobie SARS-CoV-2”. Do udziału w niej zaproszeni zostali przedstawiciele izb lekarskich w Polsce. Jako Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej miałam przyjemność reprezentować Okręgową Izbę Lekarską w Białymstoku.

Głównym organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Ubezpieczeń INTER Polska S.A. Uczestników konferencji powitali: p. Roberto Svenda, Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej, oraz p. Janusz Szulik, Prezes Zarządu.

Celem spotkania była wymiana doświadczeń oraz omówienie działań prozdrowotnych w obliczu pandemii COVID-19 na przykładzie innych państw Europy, w tym w   szczególności Włoch – kraju szczególnie doświadczonego w walce z koronawirusem. Profesjonalny program dydaktyczny zapewnili zaproszeni wykładowcy:

Pani Maria Beatrice Stasi, dyrektor generalny szpitala im. Papa Giovanni w Bergamo, omówiła doświadczenia szpitala w zwalczaniu kryzysu. Szpital ten był jednym z epicentrów włoskiej epidemii koronawirusa i musiał być zreorganizowany na strefy w zależności od intensywności przypadków. Pani Dyrektor wyraziła uznanie dla lekarzy, pielęgniarzy, pielęgniarek oraz przedstawicieli personelu pomocniczego. Dr Gabriel Del Castillo, dyrektor medyczny tego samego szpitala, w swojej prezentacji przedstawił historię, ustawodawstwo i praktykę służby zdrowia we Włoszech. Prof. Arne Bjornberg, prezes i dyrektor operacyjny Europejskiego Centrum Pokoju i Rozwoju, przedstawił problem dostępności usług w zależności od modelu systemu ochrony zdrowia. Prof. dr hab. n. med. Andrzej Fal, który jest specjalistą chorób wewnętrznych, alergologii i zdrowia publicznego, mówił o tym jak pandemia wpłynęła na system opieki zdrowotnej i o jej konsekwencjach. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na niezaspokojone potrzeby związane z opieką medyczną, niską wycenę świadczeń oraz niewystarczające zasoby kadrowe. Zwrócił uwagę, że Polska jako kraj jest liderem w liczbie hospitalizacji. Niespodzianką było spotkanie z doktorem Riccardo Gotti, chirurgiem naczyniowym, pierwszym lekarzem zakażonym na tym terenie, który opowiedział o swojej walce ze śmiercią, jaką musiał stoczyć po zachorowaniu na COVID-19, kiedy to wiele miesięcy spędził jako pacjent w swoim szpitalu Papa Giovanni w Bergamo, oderwany od rodziny i przyjaciół.

Oprócz korzyści edukacyjnych z konferencji organizatorzy zadbali również o to, by nie zabrakło oryginalnych włoskich potraw i dodatkowej atrakcji w postaci zwiedzania miasta. Bergamo, to obrazowo mówiąc miasto wież i murów. Zwiedziliśmy z przewodnikiem Citta Alta (górne miasto) – starszą część, otoczoną weneckimi murami. Następnie elektrycznymi tuk-tukami zjechaliśmy do nowoczesnego, dynamicznego tętniącego życiem Citta Bassa (dolne miasto).

Dzięki takim spotkaniom nabywa się wielu nowych doświadczeń.

W mojej pamięci na zawsze pozostaną niezapomniane wrażenia pięknych widoków serca Włoskiej Lombardii – Bergamo.

Wiceprezes

Okręgowej Rady Lekarskiej

w Białymstoku

lek. dent. Jolanta Szczurko