Loading...

Relacja z uroczystości wręczenia PWZ 2023 - 2023-12-20

W podniosłej atmosferze, pełnej napięcia i wzruszeń, w dniu 18 grudnia 2023 roku w Auli Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia Prawa Wykonywania Zawodu Lekarza dla nowo uprawnionych absolwentów kierunku lekarskiego. Wydarzenie zaczęło się o godzinie 16:00, gdy zgromadzeni goście, w tym rodziny, przyjaciele oraz przedstawiciele samorządu lekarskiego i uczelni, zapełnili aulę uniwersytetu. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku przy akompaniamencie Poloneza As-dur.

Gospodarzem wydarzenia była lek. Ryta Filipkowska, Przewodnicząca Komisji ds. Rejestru i Prawa Wykonywania Zawodu Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku, która serdecznie przywitała zgromadzonych i wprowadziła atmosferę tego wyjątkowego dnia.

Następnie głos zabrał Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku, dr n. med. Henryk Grzesiak, który podzielił się refleksjami na temat trudu wykonywania zawodu lekarza oraz podkreślił wagę etyki zawodowej oraz nieustającej potrzeby doskonalenia się w tej prestiżowej dziedzinie.

– Kiedy niebawem przystąpicie do wykonywania swoich obowiązków i w lustrach dostrzeżecie swoje odbicie, w białych fartuchach, to pamiętajcie, że symbolizują one czystość intencji z jaką należy podchodzić do powierzonego Wam zawodu – powiedział Prezes ORL dr Henryk Grzesiak – Bądźcie przykładem dla innych, nie tylko jako profesjonaliści medycyny, ale również jako osoby szanujące swoich pacjentów oraz współpracowników. Życzę Wam abyście w pracy zawodowej nigdy nie utracili entuzjazmu i pasji. Niech będą one Waszym przewodnikiem, nawet wtedy, gdy będziecie zmagać się z różnymi trudnościami i wyzwaniami. Gratuluję Wam z całego serca i życzę wielu sukcesów na drodze zawodowej, która dzisiaj się przed Wami otwiera.

W uroczystości nie sposób byłoby wyróżnić wszystkich wykładowców i mentorów, którzy przyczynili się do sukcesu absolwentów. W ich imieniu głos zabrał Prodziekan Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. dr hab. Karol A. Kamiński, który pogratulował zebranym dotychczasowej pracy, wytrwałości i doniosłego osiągnięcia, jakim jest ukończenie kierunku lekarskiego.

– Serdecznie Państwu życzę żebyście nigdy nie popełniali błędów – wskazywała z kolei dr n. med. Małgorzata Topolska, Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Białymstoku – Przypominam, że w samorządzie lekarskim istnieje pion odpowiedzialności zawodowej. Pamiętajcie więc o tym, żeby w codziennej pracy stosować się do obowiązujących przepisów i naszego etosu w relacjach z pacjentem.

W wystąpieniach dało się wyraźnie wyczuć nutę powagi, kiedy to starsi koledzy przekazywali nowym lekarzom informacje o zobowiązaniach etycznych, godności i istocie powołania podejmowanego zawodu. Przede wszystkim jednak dominowały wyrazy uznania, życzenia sukcesów oraz obietnice wsparcia.

Po przemówieniach gości, młodzi lekarze wspólnie złożyli Przyrzeczenie Lekarskie. Po chwili refleksji przyszedł czas na wręczenie aktów uprawniających do wykonywania zawodu lekarza. Absolwenci, wyczytywani kolejno słowami „Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza otrzymuje…” podchodzili, aby osobiście odebrać z rąk Prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej stosowne dokumenty wraz z gratulacjami. Uśmiechy, wzruszone spojrzenia, pełne radości i dumy, podkreślały wagę chwili, na którą pracowali przez lata.

Po ceremonii wręczenia, głos zabrał lek. Adam Boruch, Przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy ORL, który powitał nowych kolegów w gronie lekarskim oraz przekazał wskazówki z perspektywy młodego lekarza. Zachęcił również do zaangażowania się w życie samorządu lekarskiego, m.in. poprzez śledzenie strony internetowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku, na której zamieszczane są aktualne informacje o organizowanych wydarzeniach, spotkaniach integracyjnych i szkoleniach.

Część oficjalną zwieńczył występ wokalny, w którym wystąpili: Paweł Pecuszok – tenor, Justyna Wieruszewska-Biniek – sopran, Marta Sulikowska-Godlewska – fortepian. Ich harmonijne głosy napełniły salę, dodając wyjątkowego charakteru temu wydarzeniu. Koncert zorganizowany został przez Komisję Kultury ORL, której Przewodniczący, lek. Paweł Pecuszok, zachęcił młodych lekarzy aby stale rozwijali swoje artystyczne zainteresowania.

Po koncercie, zebrani udali się na część nieoficjalną, gdzie przy budżecie kawowym mogli swobodnie rozmawiać i dzielić się emocjami z tego doniosłego dnia. Sale Pałacu Branickich wkrótce wypełniły gromkie rozmowy i debaty o dalszych planach zawodowych. Uroczystość wręczenia Prawa Wykonywania Zawodu Lekarza nie tylko uhonorowała trud absolwentów, ale również zapoczątkowała ich nową, fascynującą przygodę w świecie medycyny.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim nowym lekarzom.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości (fot. Magdalena Korniejczyk)