Loading...

Relacja z XI Konferencji Szkoleniowej OROZ i OSL - 2025-06-10

W dniach 6–7 czerwca 2025 roku w eleganckich wnętrzach Hotelu Branicki w Białymstoku odbyła się XI Konferencja Szkoleniowa OROZ i OSL. Na wydarzenie to zarejestrowała się rekordowa liczba uczestników – aż 101 osób, co stanowi 48.5-procentowy wzrost w porównaniu z ubiegłoroczną edycją (68 uczestników).

 

O wydarzeniu

Konferencja organizowana jest od wielu lat przez Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w Białymstoku oraz Okręgowy Sąd Lekarski w Białymstoku celem stałego poszerzania wiedzy w zakresie formalnoprawnych aspektów prowadzenia postępowania dot. odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Szkolenie skierowane jest do rzeczników odpowiedzialności zawodowej i członków sądów lekarskich oraz osób zainteresowanych nawiązaniem współpracy z tymi organami. I choć pierwotnie wydarzenie zainicjowane zostało celem podnoszenia kwalifikacji przedstawicieli pionu odpowiedzialności zawodowej OIL w Białymstoku, to z nieukrywaną dumą stwierdzamy, iż konferencja z roku na roku zwiększa swe zasięgi i obecnie ma już wymiar ogólnopolski.

 

Uczestnicy i goście

W tym roku na 101 uczestników, aż 54 stanowili zaproszeni rzecznicy, sędziowie oraz pracownicy biur OROZ i kancelarii OSL spoza OIL w Białymstoku. Koszty ich uczestnictwa pokrywane były z budżetów macierzystych samorządów. Konferencja przyciągnęła przedstawicieli pionów odpowiedzialności zawodowej izb lekarskich w: Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Płocku, Poznaniu, Tarnowie, Warszawie oraz z Naczelnej Izby Lekarskiej. Obecność tak licznego grona ekspertów z całej Polski podkreśla rangę szkolenia i otwartość na wymianę doświadczeń między izbami. Delegacje z niemal wszystkich zakątków Polski wspólnie obradowały podczas wykładów i warsztatów, dzięki czemu dyskusje miały charakter wieloaspektowy i reprezentatywny dla środowiska lekarskiego w całym kraju.

 

Program merytoryczny

Organizatorzy przygotowali bogaty program, w którym przedstawiono następujące prelekcje i warsztaty:

  • Przebieg posiedzenia sądowego – szczegółowe omówienie etap po etapie. (mgr Grzegorz Żyła, Kancelaria OSL w Białymstoku)
  • Pełnomocnicy procesowi stron postępowania. (adw. Anna Olesiuk, doradca prawny OROZ w Białymstoku)
  • Najważniejsze zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej. (dr n. med. Jacek Miarka, Przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego)
  • Od skargi do głosu końcowego i … ?  (dr n. med. Zbigniew Kuzyszyn, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej)
  • Szczególna rola opinii biegłego jako dowodu w sprawie. (adw. Urszula Warzeszkiewicz, doradca prawny OSL w Białymstoku)
  • Odpowiedzialność zawodowa lekarzy w orzecznictwie brytyjskich i szwedzkich organów. (dr n. pr. Paulina Tomaszewska-Rozbicka, doradca prawny NROZ)
  • Wyzwania dla sądów lekarskich – sprawy trudne, zabiegi stron procesowych. (dr n. med. Jacek Miarka, Przewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego)
  • Nowe wyzwania i sprawy bieżące – warsztaty oraz panel dyskusyjny. (dr n. med. Małgorzata Topolska, OROZ w Białymstoku i dr hab. n. med. Małgorzata Pawińska, Przewodnicząca OSL w Białymstoku)

Szkolenie spełniało wymogi kształcenia w zakresie ustawicznego rozwoju zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, a biorący udział otrzymali 10 punktów edukacyjnych.

 

Rola szkoleń w codziennej pracy

Uczestnicy wielokrotnie podkreślali, że dzięki takim konferencjom:

  • zyskują aktualną wiedzę na temat zmieniających się przepisów,
  • doskonalą umiejętność analizowania obowiązujących standardów postępowania,
  • wymieniają się doświadczeniami i najlepszymi praktykami,
  • wypracowują wspólną interpretację luk prawnych i spraw problemowych,
  • budują sieć wsparcia między izbami.

Wykłady cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a uczestnicy ochoczo korzystali z możliwości zadawania pytań. Dla wielu lekarzy i prawników działających przy izbach lekarskich szkolenia te stały się platformą nie tylko do wymiany wiedzy merytorycznej ale też do konsolidacji formalnych procedur i rozwiązań w codziennej pracy.

 

Podsumowanie i perspektywy

XI Konferencja Szkoleniowa OROZ i OSL w Białymstoku potwierdziła, że rośnie znaczenie kształcenia podyplomowego w obszarze prawa medycznego i odpowiedzialności zawodowej. Już dziś wiemy, że program nie wyczerpał wszystkich zagadnień problematycznych, a nieustające zmiany w przepisach oraz rozwój telemedycyny i nowych technologii stwarza konieczność analogicznego poszerzania wiedzy w zakresie nowych wyzwań. Niemniej jednak założony cel został osiągnięty: umocnienie współpracy między izbami lekarskimi, wymiana doświadczeń oraz praktyczne przygotowanie do postępowań związanych z odpowiedzialnością zawodową lekarzy. Dlatego też, niezmiernie miło było nam słyszeć zapewnienia od gości o zamiarze ponownego udziału w kolejnych edycjach, do czego już teraz serdecznie zachęcamy.