Loading...

Relacja z XXVI Konferencji Lekarzy Rodzinnych - 2024-05-24

Ponad 160 lekarzy rodzinnych, liczni wykładowcy i wystawcy uczestniczyli w XXVI Krajowym Zjeździe Lekarzy Rodzinnych, który odbył się 17-18 maja w Lipowym Moście koło Supraśla. W ramach niemal 30 wykładów i warsztatów eksperci dzielili się swoją praktyczną wiedzą i doświadczeniem, nie tylko z zakresu medycyny rodzinnej, ale również diabetologii, kardiologii, pediatrii, wakcynologii, psychiatrii, zdrowia publicznego oraz pulmonologii.

To już majowa tradycja, że co roku na Podlasiu spotykają się lekarze nie tylko z naszego regionu, ale również z całej Polski. Niektórzy przyjeżdżają na konferencję już od 26 lat. Bardzo cieszy fakt, że bogaty program merytoryczny, kuluarowe spotkania, miła atmosfera i przepiękna sceneria przyciągają również liczne grono młodych lekarzy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z medycyną rodzinną.

Tegoroczna konferencja była także okazją do świętowania przypadającego w tym roku dwudziestolecia działalności Porozumienia Zielonogórskiego w polskim systemie ochrony zdrowia. Był tort, gratulacje, życzenia oraz wspomnienia między innymi o zmarłym przed dwoma laty wieloletnim prezesie Podlaskiego Oddziału PZ dr. Włodzimierzu Bołtruczuku.

W ramach konferencji odbyła się także debata „Rok Opieki Koordynowanej” prowadzona przez Aleksandrę Kurowską, redaktor naczelną portalu „Co w zdrowiu”. Do debaty zostali zaproszeni eksperci medycyny rodzinnej: Konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, Prezes Zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski, Wiceprezes Zarządu Federacji PZ Tomasz Zieliński, Prezes Podlaskiego Oddziału PZ Joanna Zabielska-Cieciuch oraz Adam Boruch. Spotkanie, zdominowała dyskusja o tym, jak zachęcić inne podmioty POZ do realizacji koordynacji. Eksperci zastanawiali się także, co nowego w ramach tego programu można wdrożyć. Zdaniem uczestników spotkania opieka koordynowana zmieniła sposób opieki nad pacjentami, podkreślali oni także, że już widać pierwsze tego efekty.

Zjazd zakończył liryczno-satyryczny wieczór z poezją Małgorzaty Stokowskiej-Wojdy lekarki rodzinnej, która hobbistycznie pisze wiersze, medyczne felietony i artykuły oraz… bajki.

Głównym organizatorem XXVI Krajowego Zjazdu Lekarzy Rodzinnych była Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Współorganizatorami: Okręgowa Izba Lekarska w Białymstoku, Podlaski Oddział Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Podlaski Oddział Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Goście z Polski wyrażali podziw dla ścisłej współpracy na Podlasiu wszystkich organizacji zrzeszających lekarzy POZ i pracujących na rzecz dalszego rozwoju medycyny rodzinnej.