Loading...

Stanowisko ORL ws. wypowiedzi Prezesa PiS w Nowej Soli - 2022-12-08

STANOWISKO
Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku
z dnia 7 grudnia 2022 r.

w sprawie wypowiedzi Prezesa PiS

Okręgowa Rada Lekarska w Białymstoku w pełni popiera stanowisko nr 35/22/P-IX Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 5 grudnia 2022 r. w sprawie wypowiedzi Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Nowej Soli.

Środowisko lekarzy i lekarzy dentystów wyraża stanowczą dezaprobatę dla słów, jakie padły pod naszym adresem z ust Prezesa PiS. Jesteśmy szczególnie zażenowani insynuacjami jakoby działania lekarzy kierowane były „przesadną pogonią za pieniędzmi”. Wypowiedź polityka jest szczególnie krzywdząca i niesprawiedliwa w sytuacji gdy lekarze, zmuszeni są pracować w kilku miejscach na raz i każdego dnia „łatać” drastyczny niedobór specjalistów, w niedofinansowanych, państwowych podmiotach leczniczych, po to aby móc zapewnić pacjentom dostęp do publicznych świadczeń zdrowotnych.

Przypominamy przy tym, że w Polsce występuje jeden z najniższych współczynników liczby lekarzy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wśród krajów z grupy OECD, a w rankingach tak zwanego zrównoważonego rozwoju systemów ochrony zdrowia i wydatkach na zdrowie w przeliczeniu na PKB – Polska znajduje się na zawstydzającym, szarym końcu Europy. Samorząd lekarski stale zwraca na to uwagę, wytyka błędy, przedstawia rozwiązania i apeluje do rządzących o podjęcie stosownych działań. Tego typu wypowiedź, traktujemy zatem jako osobisty rewanż osoby pełniącej aktualnie kluczową rolę decyzyjną w Polsce i próbę przerzucenia na personel medyczny winy za wadliwości systemu ochrony zdrowia.

Apelujemy do rządzących o rzeczowe i kompleksowe podejście do obecnych problemów w ochronie zdrowia oraz zaprzestanie podważania dobrego imienia naszego zawodu i dyskredytowania osób, dzięki którym system ten wciąż funkcjonuje.