Loading...

Szczepienia COVID – apel do kolegów lekarzy! - 2020-12-17

W „Kurierze Porannym” z 12 grudnia 2020r. pod tytułem „Oni przegrali walkę z Covid”– widnieje aktualizacja. Wśród 22 zmarłych ostatnio znanych białostockich osobistości, m.in. czworo lekarzy, w tym trzech 50-latków. W kraju od początku pandemii zmarło już ponad 20 000 osób, w ostatnich tygodniach liczba dziennych ofiar często przekracza 500. Wśród dużej liczby ozdrowieńców spory odsetek ma przewlekłe poważne powikłania narządowe.
Cały świat czeka na jedyną skuteczną metodę walczenia z pandemią jaką jest szczepionka, w niektórych krajach rozpoczęły się szczepienia. Szczepionka powstała rekordowo szybko a badania kliniczne zostały przeprowadzone w stosunkowo krótkim czasie, chociaż z zachowaniem wszystkich niezbędnych etapów badawczych.

W naszym kraju ruszył trudny proces tworzenia punktów szczepień. Okazało się, że ważnym aspektem powodzenia całej akcji szczepień jest odsetek osób w populacji, które wyrażą zgodę na taką procedurę. Aby szczepienia przyczyniły się do opanowania pandemii ten odsetek winien wynosić co najmniej 60%. Okazało się, że u nas w kraju ta grupa stanowi ok.40% i jest najniższa w Europie. Jeśli nie opanujemy pandemii poprzez szczepienia to pandemia będzie się dalej rozwijała z pełnymi jej fatalnymi skutkami zarówno dla zdrowia Polaków ale też gospodarki i pozostałych dziedzin naszego życia. Stąd widzimy powszechne apele o jak największy udział rodaków w szczepieniach, zwłaszcza, że jest to jak dotychczas jedyna skuteczna metoda walki z wirusem. Z dużą satysfakcją oglądam częste wywiady naszych dwojga naukowców z Kliniki Chorób Zakaźnych , tj. prof. Joanny Zajkowskiej czy prof. Roberta Flisiaka, uznanych w kraju autorytetów z zakresie walki z Covid-19. Bardzo cenne są też wywiady z ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej dr. Pawłem Grzesiowskim. Niestety kilku kolegów z naszego środowiska, nawet z tytułami naukowymi aktywnie uczestniczy w tzw. ruchach antyszczepionkowych. Na szczęście jak na rzeszę 6000 lekarzy w regionie jest to grupa znikoma. Całość problemu związana z tym ruchem jest dobrze podsumowana przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej dr Grzegorza Wronę na portalu abczdrowia.pl pod tytułem „lekarze od fałszywej pandemii”.
Chciałbym zaapelować do kolegów lekarzy o aktywny udział w akcji na rzecz jak najszerszego udziału naszych pacjentów w szczepieniach. Wraz ze zbliżającą się datą pierwszych szczepień coraz częściej widoczne są nadzieje ale też i obawy naszych pacjentów związane z całą procedurą, w tym ewentualnymi objawami ubocznymi szczepionki. Kilkakrotnie w ostatnich dniach na końcu wizyty zdarzyło się, że pacjent zwrócił się do mnie z prośbą o jedno dodatkowe pytanie: a czy pan doktor będzie się szczepił? Pomyślałem, że jeśli takich lekarzy codziennie aktywnie informujących pacjentów o zasadności szczepień (czy osobistym udziale w szczepieniu) będzie kilka tysięcy to po kilku miesiącach grupa osób zdecydowanych na szczepienie w naszym regionie powinna się znacząco zwiększyć. Możemy pomóc w wygraniu tej walki z pandemią.

Zdzisław Hrynkiewicz
Przewodniczący Komisji Etyki przy
Okręgowej Radzie Lekarskiej

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku popiera apel kol. Hrynkiewicza i prosi Kolegów lekarzy o aktywność w szerzeniu informacji o istocie szczepień i przeciwdziałaniu Covid – 19.

Za Prezydium ORL

Dr n. med. Henryk Grzesiak
Prezes ORL w Białymstoku