Uproszczone zasady wystawiania recept - 2025-02-26
W dniu 14 lutego 2025 r. weszła w życie ustawa z 5 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2025, poz. 129). Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zniosła dotychczasowe ograniczenia w wystawianiu recept na leki z oznaczeniem „S”, czyli leki bezpłatne dla seniorów od 65. roku życia i leki z oznaczeniem ,,Dz”, czyli leki bezpłatne dla dzieci do 18. roku życia.
Samorząd lekarski od wielu lat postulował wprowadzenie możliwości wystawiania recept na leki bezpłatne przez wszystkie osoby posiadające prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty. Dotychczas recepty takie mogli bowiem wystawiać jedynie lekarze pracujący w podstawowej opiece zdrowotnej oraz lekarze pracujący w szpitalach i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej w ramach NFZ.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 43a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. 2024, poz. 146 z późn. zm.), receptę z uprawnieniami dodatkowym „S” lub „DZ” może wystawić każdy lekarz i lekarz dentysta uprawniony do wystawiania recept refundowanych.
Po nowelizacji receptę na lek z listy 65+ lub 18 – mogą wystawić:
- każdy lekarz bez względu na posiadaną specjalizację;
- osoby, które posiadają uprawnienia do wystawiania recept, zarówno w placówkach publicznej służby zdrowia oraz w gabinetach prywatnych,
- każda osoba uprawniona w przypadku wypisania recepty „pro auctore” i „pro familiae”
– Komunikat ws. zmian preskrypcji produktów umieszczonych na bezpłatnych wykazach dedykowanych pacjentom do ukończenia 18 roku życia oraz po ukończeniu 65 roku życia