Loading...

Wernisaż wystawy „Nieostrość. Dialektyka bezczelności” Jacka Sawickiego w dniu 11 maja 2023 - 2023-05-09

Cykl Twórczość malarska i fotograficzna lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku

Komisja Kultury ORL w Białymstoku zaprasza na wystawę fotografii „Nieostrość. Dialektyka bezczelności” Jacka Sawickiego.

Kurator wystawy: Jerzy Konstantynowicz

Wernisaż odbędzie się 11 maja 2023 r. (czwartek) godz. 19:00 w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Białymstoku, ul. Świętojańska 7. Wstęp wolny.

„Proszę nie zakładać okularów, nie zmieniać szkieł i nie biec pędem do okulistów po nowe soczewki. Proszę nawet nie akomodować. Proszę nie regulować centralnych odbiorników – tak jest i tak będzie, bowiem tak właśnie ma być. Należy życzliwie i niebojaźliwie pogodzić się z ostrą utratą ostrości widzenia, ale z pewnością bez syndromu utraty wrażliwości. Artysta tym razem ostro pojechał! Niemal na krawędzi, chociaż – jak widać – krawędzie nomen omen w jego obrazach są często bardzo nieostre. Czy to widać? Ot, taki paradoks. Tym razem Jacek Sawicki ma czelność z prawdziwie fotograficzną niewiernością pokazać nieostrość. Jednakże, moim zdaniem, ta nieostrość wcale nie okrada jego dzieł z wyrazistości – to chyba kolejny paradoks. Czy ta tytułowa nieostrość oznacza jedynie zatarcie konturów, roztarcie przekazu, rozmycie kolorów, przenikanie tonacji i barw albo rozproszenie światła, czy też może paradoksalnie oznacza antynomię ostrości czyli jakąś przewlekłość? W zaskakujących fotografiach Jacka Sawickiego wszystko jest możliwe: harmonia i dysharmonia na raz, jednocześnie wszystko i nic – w jednym kadrze. Te enigmatyczne obrazy z pewnością nie będą nachalnie atakować odbiorcy, ale raczej delikatnie i z wdziękiem pochłoną, żeby nie powiedzieć: „wchłoną”. Zdjęcia robi prawie każdy, ale tylko Jacek Sawicki robi je tak bezczelnie. Sam tego chciał… Wypielęgnować, wyhodować, świadomie wykreować nieostrość w sztuce fotografii – to sztuka. Doprawdy, piękno jest pojęciem zagadkowym, a nawet trudnym do zrozumienia, a granice piękna są przecież nieostre ” [prof.Jerzy Konstantynowicz, 2023]