47 Kongres Europejskiego Towarzystwa Protetycznego odbył się w Białymstoku - 2024-09-27
W dniach 19-21 września 2024 roku w Białymstoku odbył się 47. Kongres Europejskiego Towarzystwa Protetycznego (EPA), który zgromadził ponad 500 specjalistów z całego świata. Wydarzenie miało miejsce w Operze i Filharmonii Podlaskiej, a jego głównym celem była wymiana wiedzy oraz doświadczeń w dziedzinie protetyki stomatologicznej. Tegoroczne spotkanie zainicjowała Prezydent EPA, prof. dr hab. n. med. Teresa Sierpińska, kierownik Zakładu Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej oraz Prodziekan Wydziału Lekarskiego UMB.
Warto przy tym dodać, że Kongres odbył się w Polsce dopiero po raz drugi – po blisko 20 latach przerwy. Jego organizatorami byli: Sekcja Protetyki Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wydarzenie zostało objęte patronatem m.in. Ministra Zdrowia, Marszałka Województwa oraz Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku.
Kongres oferował bogaty program naukowy, w tym 30 wykładów plenarnych, warsztaty praktyczne oraz sesje równoległe. Do udziału zaproszono wybitnych specjalistów zarówno z zagranicy, jak i z Polski. Stolicę Podlasia odwiedzili m.in. specjaliści ze Szwajcarii, Niemiec, Portugalii, Włoch, Izraela, Grecji, Czech, Brazylii, Korei Południowej, czy Japonii. Jak podkreślają organizatorzy Kongresu, lista autorytetów europejskiej i światowej protetyki jest bardzo długa. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele lokalnych władz oraz samorządu, m.in. Rektor UMB, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku i delegaci Komisji Stomatologicznej ORL.
Podczas wydarzenia omawiano najnowsze trendy i wiele istotnych tematów dotyczących nowoczesnych technologii protetycznych, m.in. z zakresu implantologii, rekonstrukcji zgryzu, cyfrowych technik diagnostycznych oraz innowacyjnych materiałów stosowanych w protetyce stomatologicznej. Eksperci omawiali również kwestie związane z digitalizacją w protetyce oraz wpływem nowoczesnych rozwiązań na codzienną praktykę stomatologiczną. W ramach Kongresu zorganizowano dwie równoległe sesje tematyczne każdego dnia, umożliwiające uczestnikom szeroki wybór tematów dostosowanych do ich zainteresowań.
Ważnym elementem Kongresu była także integracja środowiska medycznego podczas spotkań towarzyskich, takich jak zwiedzanie Supraśla, czy „Polish Night”, która odbyła się 20 września i stworzyła okazję do nawiązywania międzynarodowych kontaktów.
Organizacja kongresu była dużym wyróżnieniem dla Białegostoku, który miał okazję pokazać swoje zaplecze badawcze i dydaktyczne na arenie międzynarodowej. Kolejna edycja Kongresu Europejskiego Towarzystwa Protetycznego odbędzie się w Turcji.
Zbigniew Pakieła
Zastępca Przewodniczącej
Komisji Stomatologiczna ORL w Białymstoku
Fot. Medyk Białostocki