Loading...

Apel Komisji Stomatologicznej z dnia 20.04.2023 r. do Centrali NFZ - 2023-04-26

APEL
Komisji Stomatologicznej Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku
z dnia 20 kwietnia 2023 r.
do Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia

 

Komisja Stomatologiczna Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku apeluje o wcześniejsze wypłacenie podmiotom zakontraktowanym na wykonywanie świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych nadwykonań za pierwszy kwartał 2023 r.

Powyższe należy uargumentować zgłaszanymi przez środowisko lekarskie poważnymi obawami, iż tzw. „wprowadzenie pakietów” w bieżącym miesiącu rozliczeniowym oraz brak wcześniejszego przygotowania zaplecza technicznego, skutkować będzie opóźnionym wysyłaniem raportów statystycznych i zaburzeniem płynności finansowej placówek medycznych.

Pragniemy nadmienić, że tzw. „pakiety” znacząco przyczynią się do szybszej realizacji miesięcznych kontraktów, co spowoduje zmniejszenie dostępności do leczenia stomatologicznego i dłuższe kolejki oczekujących na zabiegi lub dalsze nadwykonania.

Zważyć należy, iż w związku z dużą zgłaszalnością pacjentów, wiele gabinetów stomatologicznych w poprzednich miesiącach wykonało usługi ponad normę. W naszej ocenie, wcześniejsze opłacenie procedur, zrekompensowałoby przestój finansowy wywołany przedmiotową sytuacją.

Pdf icon – Apel Komisji Stomatologicznej z dnia 20.04.2023 r. do Centrali NFZ