Loading...

Kilka słów o naszym dentobusie - 2023-03-15

Jak pracuje DENTOBUS w województwie podlaskim i jak przebiega w nim leczenie – o tym mieliśmy okazję przekonać się niedawno, gdy z wizytą do jedynego w naszym regionie mobilnego gabinetu stomatologicznego udała się Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Białymstoku lek. dent. Jolanta Szczurko. Harmonogram pracy dentobusu aktualizowany jest w miesięcznych okresach i publikowany na stronie Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. My mieliśmy przyjemność spotkać się w Wasilkowie.

Podlaski DENTOBUS prowadzony jest od początku (tj. od 2018 r.) przez lek. dent. Agnieszkę Cimochowską. Są w nim udzielane świadczenia ogólnostomatologiczne oraz profilaktyczne dla dzieci i młodzieży do 18 r.ż. Jego założeniem jest zapewnianie opieki stomatologicznej w mniejszych miejscowościach, w których nie ma dostępu do gabinetu stomatologicznego. Poprosiliśmy doktor Cimochowską aby zapoznała nas szerzej ze specyfiką pracy w tym nietypowym gabinecie. Jej uwagi i przemyślenia publikujemy w poniższym tekście.

 

Dbanie o higienę jamy ustnej jest pierwszym krokiem do uzyskania zdrowego i pięknego uśmiechu. Aby móc cieszyć się nim jak najdłużej konieczna jest regularność, skrupulatność, systematyczność oraz wizyty kontrolne u stomatologa. Bardzo ważną rolę w utrzymaniu zdrowego uzębienia, pełni nie tylko dieta, ale to w jaki sposób na co dzień dbamy o swoje zęby, pamiętając o częstym ich myciu – co najmniej dwa razy dziennie, a także nitkowaniu, czy płukaniu płynem do jamy ustnej. Nie zawsze jednak to wystarczy, aby nasze zęby były w dobrym stanie. Czasami konieczne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, podczas których lekarz dentysta przeprowadzi kontrolę oraz profilaktykę jamy ustnej, a w razie konieczności wyleczy nasze zęby.

Profilaktyka stomatologiczna u dzieci jest szczególnie ważna z uwagi na możliwość uczenia ich zasad zdrowego stylu życia i dbania o zdrowie całego organizmu. Szczególnie istotne jest przeprowadzanie takich wizyt i wyrabianie dobrych nawyków związanych z dbaniem o higienę jamy ustnej wśród dzieci oraz młodzieży. Już od najmłodszych lat warto przyprowadzać je na wizyty, aby mogły adaptować się z fotelem stomatologicznym, poznawać prawidłowe techniki szczotkowania oraz dbania o jamę ustną, aby w przyszłości móc cieszyć się zdrowymi zębami. Mimo, iż w obecnych czasach, dostęp do gabinetów stomatologicznych  jest  dobry, to jednak nie każdy ma możliwość się do niego udać. Często duża odległość od gabinetu stomatologicznego, a co za tym idzie poniesienie nakładów finansowych na dojazd do stomatologa, brak czasu, skutecznie zniechęca rodziców do zapisania swojego dziecka na pierwszą wizytą. Kolejną przyczyną unikania wizyty w gabinecie jest przekonanie, iż zęby nie są tak ważne – dopóki nie zaczną boleć. Mała świadomość rodziców dotycząca konieczności dbania o uzębienie, w szczególności o zęby mleczne może wynikać z faktu, iż oni sami w dzieciństwie mieli utrudniony dostęp do dentysty.

Aby wyjść naprzeciw takim sytuacjom, wesprzeć rodziców i dzieci w walce o ich zdrowy, szczery uśmiech funkcjonuje w pełni wyposażony, mobilny gabinet stomatologiczny o ciekawej nazwie DENTOBUS. Udzielane są w nim świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia w ramach umowy z NFZ, który prowadzony jest przez NZOZ EURODENT Agnieszka Cimochowska od czerwca 2018 roku.

DENTOBUS, dzięki swojej mobilności, dociera w najbardziej oddalone zakątki naszego województwa takie jak, np. Jeleniewo, Poćkuny, Nieciki, Ławsk czy Orzeszkowo. W każdej miejscowości, którą odwiedziliśmy spotykamy się z bardzo dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej, przychylnością dyrektorów szkół i placówek, pomocą pedagogów i pielęgniarek szkolnych w sprawnej organizacji. Możliwe jest w nim przeprowadzanie cyklicznych wizyt, w trakcie których prowadzona jest profilaktyka polegająca na usunięciu złogów nazębnych, lakierowaniu, zabezpieczaniu bruzd lakiem szczelinowym, potocznie zwanym lakowaniem, w razie konieczności ich leczenie, a niekiedy również ekstrakcje zębów.

Wizyta w mobilnym gabinecie stomatologicznym jest często dla dzieci pierwszym spotkaniem z lekarzem dentystą. Ze względu na to, że odbywa się ona w nietuzinkowym miejscu – „gabinecie na kołach”   jest również interesującym przeżyciem dla dziecka. Dodatkowo rodzic/opiekun prawny otrzymuje informację zwrotną o stanie uzębienia swojego dziecka i ewentualnej potrzebie kontynuowania leczenia w gabinecie stacjonarnym. Dzięki wizytom w DENTOBUSIE rodzice uświadamiani są, że ich dzieci potrzebują regularnych wizyt u stomatologa, które mogą otrzymać w ramach świadczeń gwarantowanych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dostrzegamy duży problem jeżeli chodzi o wady zgryzu. Bywa tak, iż w obrębie jednej przeglądanej klasy co drugie dziecko ma wadę. Wówczas informujemy o konieczności wizyty ortodontycznej.

 Lekarze dentyści pracujący w mobilnym gabinecie stomatologicznym – DENTOBUS – traktują swoją pracę jako „misję” w walce z próchnicą, która może przyczyniać się do poważnych chorób. Prowadzą oni także w przedszkolach i szkołach pogadanki dotyczące konieczności dbania o odpowiednią higienę jamy ustnej, połączoną z instruktażem szczotkowania. DENTOBUS w ramach swojej działalności odwiedza domy dziecka, placówki opiekuńczo – wychowawcze, gminne ośrodki pomocy społecznej, przedszkola oraz szkoły.  Dzięki temu lekarze dentyści mogą dotrzeć do ogromnej ilości dzieci i młodzieży, uświadamiając im jak istotne jest dbanie o jamę ustną, a w razie konieczności sprawić, że leczenie zębów wcale nie musi być przykrym doświadczeniem.

Jednak DENTOBUS jest kroplą w morzu potrzeb. Robimy przegląd, profilaktykę, rozpoczynamy leczenie ale też rodzice muszą podjąć dalsze działania. My jedziemy dalej. Pomagamy zrobić pierwszy krok, zapalamy tzw. „lampkę”, wysyłając sygnał, że jest problem. Funkcjonowanie DENTOBUSU czasami wiąże się też z pozbawieniem komfortu pracujących w nim lekarzy oraz higienistek, które kilka godzin spędzają w małym pomieszczeniu, a także codziennej konieczności przemieszczania się do innej miejscowości, gdzie konieczne jest na nowo rozkładanie i składanie całego sprzętu oraz podłączanie go mediów. Niekiedy muszą się oni także zmierzyć z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, deszczem, śniegiem, mrozem – co przyczynia się do wolniejszej, ale tym samym bezpieczniejszej jazdy, jednak sprawia to, że nie zawsze mają możliwość wrócić do domu na noc i muszą korzystać z noclegów poza własnym miejscem zamieszkania. Jeździmy nawet po 150 km. Auto najczęściej prowadzi lekarz dentysta.

Mimo kilku przeciwnościom losu, z którymi lekarze dentyści oraz asystentki i higienistki stomatologiczne pracujące w DENTOBUSIE zmagają się podczas swojej pracy, przynosi to oczekiwane efekty w postaci zadowolenia i uśmiechu dzielnych pacjentów. Wracając w te same miejsca widzimy zadawalające efekty swojej pracy.  Z doświadczenia wiemy, że nie każdy lubi lub ma predyspozycję do pracy z małymi pacjentami. Dla nas są to często zupełnie nowe doświadczenia, odskocznia od codziennej pracy w gabinecie stacjonarnym. Nic nie sprawia większej satysfakcji jak szczerość, „przytulasy” najmłodszych, rysunki i laurki, które otrzymujemy. Nie raz łza zakręci się w oku…

DENTOBUS z odpowiednimi fachowcami w beztroski sposób zachęca dzieci do systematycznego dbania o swoje uzębienie oraz do regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa. Musimy pamiętać, że piękny, zdrowy uśmiech, to wizytówka każdego człowieka.

lek. dent. Agnieszka Cimochowska